Akce

Masopust

Sobota před popeleční středou

 

Tradice Masopustu v obci Chříč již pomalu znova zapouští kořeny, obnovili jsme ji v roce 2009.  Původně několikadenní veselice se z pochopitelných důvodů zkrátila na jedno delší sobotní odpoledne.  Přesto se snažíme zachovat prvky původní tradice. V chříčském masopustu nechybí tradiční předávání klíčů starosty masopustnímu průvodu, nechybí zde tradiční masky – tanečnice, medvěd s medvědářem, kominík, židé a další.  Poté masopustní průvod několik hodin obchází vesnici, vyzývá k tanci obyvatele domů, raduje se a veselí se. Před začátkem masopustu opékáme na návsi buřty, občerstvujeme se pivem nebo čajem, pro děti jsou připravená stanoviště se zábavnými úkoly.

Každý rok se snažíme masopust obohatit o nové prvky. Např. v roce 2012 jsme se tak věnovali nedávnému (marně) očekávanému konci světa, místní stavbě Ptyč či prezidentské (prasidentské) amnestii.

V pivovaře se večer pořádá masopustní veselice s živou hudbou. 

Vynášení smrtky

Sobota před Smrtnou či Květnovou nedělí v postní době
Tuto jarní starobylou tradici jsme obnovili v r. 2014. Začínáme na návsi, kde děti ozdobí vyrobenou Smrtku pentlemi a vyfouklými vajíčky (symbolizující bez-životnost, konečnost zimy a špatností) ozdobí a vyrážíme kolem chříčského potoka dolů k Berounce. Tam zapálíme oheň, Smrtku podpálíme a vhodíme za zpěvu tradiční písně do Berounky, abychom s ní odhodili vše špatné. Poté následují hry pro děti, zdobení líta (znázorňující příchod jara a dobra do našich domovů), občerstvení a volná zábava.

Svatonepomucká pouť

V polovině května před svátkem sv. Jana Nepomuckého

Pouť – jakožto den památky světce každého kostela – se ve Chříči držela za 1.republiky dvojí – na Husa (značná část obyvatel přešla k československé husitské církvi) a na sv.Jana Nepomuckého – patrona zdejšího kostela. Při našem příchodu do Chříče se již léta nedržela ani jedna. Proto jsem obnovili tu, ke které máme blíže a jejíž stopy – kostel a socha sv.Jana zdobí Chříč dodnes.
Květnová pouť je další výjimečnou příležitostí, kdy lze zažít mši v chříčském kostele (jinak je zavřený a nevyužívá se). Pouť mší začíná, vydává se procesím k soše sv. Jana Nepomuckého, kde se procesí pomodlí za obec a kraj. Poté následuje program na návsi – soutěž o nejlepší pouťové koláče, kapela, domácí střelnice a domácí pouťové dobroty, společenské hry, zdobení pouťových perníčků.

Křič Fest


Sobota na konci letních prázdnin
Křič Fest

Naše největší kulturní akce – hudebně-divadelní festival probíhající v celém areálu pivovaru. Koná se poslední srpnovou sobotu. V přírodním amfiteátru v tzv.mušli – pódium sv.Jakuba, ve sladovně, v klubovně, ve stodole, ve varně se vám představí několik kapel, divadel. Každoročně otevíráme novou výstavu, děláme komentované prohlídky pivovaru, nechybí velká zážitková hra pro děti, výtvarné a řemeslné dílny, jarmark chráněných dílen, večerní ohně. V r. 2014 proběhlo v rámci festivalu slavnostní svěcení varny a v r. 2015 se návštěvníci mohli těšit na historicky první veřejné točení našich chříčských piv a limonád.

Adventní koncert

Většinou první víkend v prosinci

Adventní koncert pořádáme již od roku 2009. Tradičně je spojený se mší, po které následuje koncert vážné hudby. Adventní koncert je jedna z mála příležitostí, kdy je chříčský kostel otevřen a kdy dokonce slouží původnímu účelu a smyslu - je v něm sloužena mše. Po koncertě si lidé mohou dát čaj a koláč, popovídat si, pozdravit se. Při této příležitosti také většinou pořádáme peněžní sbírku (v roce 2012 například na zajištění kostela bezpečnostní mříží). Po koncertě následuje ve sladovně pivovaru adventní veselice s živou  - již nevážnou – hudbou.

Vánoční zpívání

Víkend před Štědrým dnem

Ve vánočním či předvánočním čase pořádáme na návsi od r. 2013 zpívání koled. Jedná se o sousedské přátelské zastavení a usebrání za zpěvu pod hvězdami. Zpívají ti, co chtějí, druzí poslouchají, někdo popíjí svařák a někdo ochutnává cukroví, které příchozí donesli. Je to možnost popřát si požehnané a radostén svátky a být alespoň chvilku v centru obce spolu tak jako kdysi v čase vánočního vytrubování.